Dreghiciu Gábort kértük fel, hogy szakértőként dolgozzunk együtt az új párlataink megismertetésében, további fejlesztésekben

Dreghiciu Gábor head bártenderünk a magyar barmixer világ egyik színes egyénisége. Folyamatosan alkot, szeret az új ízekkel kísérletezni. Jelenleg azt tartja legfontosabb küldetésének, hogy az agárdi gint, rumot, és whiskyt a lehető legszélesebb körrel megismertesse.

Hogyan kerültél erre a pályára?

Egy nagyon komoly autóbaleset után a jövőmön gondolkodtam. Hogyan tovább? Hova menjek dolgozni? Hol érezném jól magam, milyen munkakörben találnám meg önmagam? Ekkor a szomszédom felhívta a figyelmem a Nagy Zoltán által indított „Lab” bartender képzésre. Arra gondoltam, miért is ne próbálnám ki, elmentem tehát a tanfolyamra. Zolival eleinte nem voltunk szimpatikusak egymásnak – erre ma már nevetve emlékezünk vissza – de ahogy elkezdtünk együtt dolgozni, szép lassan kialakult köztünk a munkakapcsolat, amiből később barátság lett. Nagyon sokat tanultam tőle a szakmáról, és magamról is. A legfontosabb, amit tanultam, az az alázat a munka, az emberek iránt. Zolival a mai napig tartjuk a kapcsolatot, sokat beszélgetünk.

Szerinted mi a bartender szakma szépsége?

Az emberi kapcsolatok. Ez a szakma valójában egy kemény pszichológia – itt sokféle emberrel találkozunk, és mindenkit kell tudni kezelni, nem megbántva irányítani, ajánlani neki. Mivel élményt adunk, a személyes kapcsolat a legfontosabb. A bartenderkedés egy folyamatos önismereti történet, nyitottnak kell lenni, megállás nélkül tanulni. A vendégekkel szemben nem lehetnek előítéletek, mindenkinek a legjobbat kell adni. Az alázat mellett a bartender legfontosabb tulajdonsága az empátia. Sajnos azt tapasztalom, hogy a fiatal generációban ez egyáltalán nincs meg, tisztelet a kivételnek.

Italkultúra tekintetében hol tartunk?

Jó úton járunk, egyre jobb bárok nyílnak, egyre több színvonalas bárt nyitnak, képzett szakemberekkel, akik világhírű prémium márkákat képviselnek és behozzák a külföldi trendeket. Annak idején, amikor én kezdtem, ez egy nagyon szűk terület volt, Nagy Zoli volt itt Magyarországon ennek az úttörője.

Jelenleg mi az ital-trend?

A bárok általában különböző trendeket képviselnek. Vannak, akik felvállaltan a nagyon „fancy” stílusra szavaznak. Én azt gondolom, hogy minél egyszerűbb, annál jobb. Néhány éve a „mindent bele” irány a mérvadó, de szerintem visszajön a letisztult, klasszikus irány. Sokan elfelejtik, hogy a bár nemcsak az italokról szól.

Amikor megkeresett az Agárdi Pálinkafőzde az együttműködés céljából, hogyan fogadtad?

Kíváncsian vártam a termékeket. Kaptam három kis üveg kóstolót, és egy egész hétvégén kísérleteztem, gondolkodtam, hogy melyik italból mit lehet kihozni. Már az első kortyok bizonyították, hogy olyan minőségi termékeket sikerült fejleszteni, amelyeket büszkén lehet képviselni. Tény és való, ezekkel az italokkal egy új fejezet kezdődik a magyar ital piacon. Mindegyiknek megvan a maga karaktere, egyedi ízvilága. Nálam nagy favorit a gin, sokszínű ital, melyből végtelen sok típusú ital elkészíthető. Nem véletlenül a gin-tonik a kedvenc italom. A rum nagyon szép komplex ízvilágú ital. A whiskynél kiemelt figyelmet fordítottak a maláták összetételére, illetve a hordós érlelésre, így önmagában is, de koktélalapanyagnak is kitűnő . Összességében nagyon jó az irány, amin az Agárdi Pálinkafőzde elindult.

Mi a tökéletes gin-tonik titka?

Mindenkinek más a tökéletes. Én ebben is a letisztult változatot kedvelem, egy pici levendulával, és citromhéjjal dobom fel. Van, akinek még ez is sok.

Whiskyt, rumot tisztán, vagy koktélban?

Önmagában és koktélban kiváló. Meg kell hagyni a spirit lényegét – hagyni kell érvényesülni. Ki ahogy szereti – pár csepp vízzel, jéggel. Én a klasszikus italokat kedvelem, amelyek nincsenek túlgondolva.

A pálinkákat kedveled?

Igen, kedvelem. A pálinka elég megosztó, főleg a külföldiek körében – sokan nem tudják, hogy mit várhatnak tőle. Én szeretek pálinkával dolgozni, mert ez egy valójában egy tiszta gyümölcs eszencia, és ráadásul zseniális koktélokat is lehet készíteni belőle.

Van-e olyan, hogy „nőies” és „férfias” koktél?

Mindkettőre láttam példát, és ellenpéldát. Ha egy női vendég szeretne egy erősebb, mescalos italt, akkor azt készítem el neki. Tiszteletben kell tartani, hogy ki mire vágyik, és az szerint lehet ajánlani is. Nekem még nem volt olyan esetem, hogy valakinek ajánlottam egy italt, és ne találtam volna el az ízlését. Legalábbis ez volt a visszajelzés. Az a lényeg, hogy a vendég elégedetten távozzon.

Télen jobban szeretjük az erőset?

Télen számtalan remek italt lehet készíteni. Gondoljunk egy finom rum-punchra, vagy whisky-grogra melyek nagyon hamar felmelegítenek, és a hangulatot feldobják.

Nálad hogyan működik a kísérletezés?

Van, aki élmények, érzések, vagy sztori alapján rak össze egy koktélt. Én ahogy megkóstolom, nagyjából össze is áll a fejemben, hogy milyen ízeket szeretnék hozzáadni az italhoz. Fontos, hogy az arányok legyenek egyensúlyban, hagyjuk a spiriteket érvényesülni.

Három koktél készítési trükk?

Inkább technikák vannak – keverem, vagy shakelem, vagy throwingolom, milyen erősen rázom – számtalan tényező van. Attól függ, hogy milyen végeredményt szeretnénk.

Nemrég volt a Whisky Show, ahol az Agárdi Pálinkafőzdét képviselted. Milyen visszajelzések érkeztek az új italokkal kapcsolatban?

Kizárólag pozitív visszajelzéseket kaptam. A kollégák és a szakma is pozitívan értékelte a fejlesztéseket. Volt, aki tudatosan jött kóstolni, voltak olyan érdeklődők, akik véletlenül fedezték fel, és meg is lepődtek, hogy magyar gyártó ilyen magas minőséget állított elő. Érdekes tapasztalat, hogy a közönség a gint és a rumot emelte ki, a gin-tonik mindent vitt, ez volt a legnépszerűbb.

Mik a jövőbeli terveid?

Most azon dolgozom, hogy minél több bárba eljussanak az italok. A kollégákat is próbálom edukálni, arra biztatni, hogy használják az agárdi párlatait. A közeljövőben országszerte minél több helyre szeretnénk eljutni és megmutatni az italokat. Jövő évben pedig folytatjuk a további termékfejlesztést